sobota, 21 października 2017

Troll czyta #24 - Science is my female Canis lupus familiaris

Czy zadaliście kiedykolwiek komukolwiek pytanie, Szanowni P.T. Czytelnicy, co by było gdyby nasza rodzima planeta nagle się zatrzymała (faktycznie, a nie metaforycznie - Klaatu, go home!)? Jeśli tak, to zainteresuje Was zapewne, że w przeciwieństwie (zapewne) do większości z Was, niejaki Andrew Brown na to samo pytanie uzyskał szczegółową odpowiedź. Ale o tym za chwilę.

Troll wspominał już na tych łamach, że lubi webkomiksy (komiksy internetowe). To naprawdę dziwny zbieg okoliczności, ale drugi webkomiks, o którym napiszę coś więcej na blogu, także bazuje na stick figures (i to jeszcze bardziej uproszczonych, niż w Order of the Stick). Oraz na matematyce, fizyce, chemii, filozofii, informatyce, popkulturze itd. 

Troll czytuje xkcd raczej rzadko. O wiele częściej za to widuje panele z komiksu jako memy i/lub ilustracje różnych zjawisk w internecie. Nie zrozumcie mnie źle - lubię humor "naukowy" (bazujący na odniesieniach do nauki w każdej formie), ale mój problem z xkcd polega na tym, że znaczna część żartów dotyczy informatyki - a jest to dziedzina, z którą nie mam zbyt wiele do czynienia. Nie będę też ukrywał, że mój zasób naukowego słownictwa w języku angielskim... no cóż - mógłby być większy. 

To akurat zrozumiałem w całości

Randall Munroe - autor xkcd, niegdyś informatyk i robotyk w NASA - jest także autorem bloga What if? (pol. Co by było gdyby?), na łamach którego udziela podpartych naukowymi podstawami (i ilustrowanych w tym samym stylu, co komiks) odpowiedzi na najbardziej nawet absurdalne pytania (takie jak to o zatrzymanie Ziemi, o którym wspomniałem na wstępie). Spory wybór tych pytań (i odpowiedzi na nie) zapełnił łamy książki What if? Serious Scientific Answers to Absurd Hypothetical Questions (2014). Słabiej zaznajomiony z anglojęzyczną nomenklaturą naukową czytelnik (albo troll) może zapoznać się z zawartością książki dzieki polskiemu wydaniu, opublikowanemu przez wydawnictwo Czarna Owca.

Oprócz kwestii poruszonej na wstępie (wytrzymajcie jeszcze chwilę) czytelnik dowie się m.in. dlaczego fizyk szuka schronu na wzmiankę o szklance na wpół pustej, dlaczego chemik czyni to samo, gdy ktoś zaproponuje zbudowanie muru ze wszystkich znanych pierwiastków, czy też jak wyglądałby Manhattan tysiąc, sto tysięcy lub miliard lat temu. Munroe udziela odpowiedzi bardzo wyczerpujących, analizujących możliwie wszystkie konsekwencje hipotetycznej sytuacji przedstawionej przez pytającego. I czyni to z właściwym sobie humorem.

Ten żart znalazłem na fanpage'u Science Memes. Humor Munroe jest trochę lepszej próby...

Czasem humor ten jest kapkę makabryczny, jak w przypadku pytań o mol kretów (nieprzetłumaczalna gra słów. Po angielsku problem ten nazywa się "mole of moles"; można by oczywiście zastąpić go w tłumaczeniu przez "mol moli", ale wymagałoby to wykonania wszystkich obliczeń od nowa), utratę DNA czy pocisk z materii o gęstości gwiazdy neutronowej, ale nadal śmieszy. Trolla śmieszy, no.  

No dobrze. Trzymałem Was, Szanowni P.T. Czytelnicy, w napięciu wystarczająco długo. Pora udzielić odpowiedzi. Co zatem by się stało, gdyby Ziemia zastygła w bezruchu? 
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
To:

See? Told ya.

Bardzo Przepraszam, Ale Nie Mogłem Się Powstrzymać.

Książkę What If? A co gdyby? Naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania (Randall Munroe, 2014, polskie wydanie 2015 r.. 476 str.) oczywiście troll poleca. Można ją przeczytać np. dzięki usłudze Legimi, która umożliwia dostęp do tysięcy ebooków i audiobooków w ramach nieprzesadnie wysokiego abonamentu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz