środa, 19 kwietnia 2017

Troll ogląda #23 - Siedem twarzy BRIANA BLESSED

BRIAN BLESSED (jedyna poprawna wersja zapisu, bold, ALL CAPS) ur. 9 października 1936 r., w Mexborough, w Zjednoczonym Królestwie. Brytyjski aktor teatralny, radiowy i filmowy, pisarz, podróżnik, bokser (podobno sparring partner Dalai Lamy), judoka (3 dan), polarnik (podobno przyładował z pięści niedźwiedziowi polarnemu, podczas pieszej wyprawy na Biegun Północny), miłośnik wspinaczki (zdobył Kilimandżaro i Aconcaguę, trzykrotnie próbował wspiąć się na Mount Everest), ukończył kurs kosmonauty (w Gwiezdnym Miasteczku, w Rosji). Oficer Orderu Imperium Brytyjskiego. Obdarzony imponującą posturą, jeszcze bardziej imponującą brodą i głębokim, niepowtarzalnym głosem. Obsadzany głównie po warunkach, jako klasyczny aktor charakterystyczny - w rolach postaci emanujących autorytetem i/lub siłą i witalnością. W pamięci trolla odcisnął się przede wszystkim jako:

1. Imperator Caesar Divi Filius Augustus (Augustus, I, Claudius, 1976)Telewizyjna adaptacja bestsellerowych powieści Roberta Gravesa I, Claudius (1934) i Claudius the God (1935) uznawana jest za jeden z najlepszych seriali XX w. Obok BRIANA BLESSED wystąpili w nim m.in. sir Derek Jacobi (Claudius), sir Patrick Stewart (Sejan), zmarły w tym roku sir John Hurt (Caligula), dame Siân Phillips (Livia) i John Rhys-Davies (Macron). August, pierwszy historyczny cesarz rzymski, twórca potęgi Imperium Romanum, zręczny polityk i strateg - w serialu (i książce) przedstawiony był jako zmęczony władzą podstarzały safanduła, wodzony za nos przez bezwzględną żonę, trapiony kłopotami rodzinnymi ("IS THERE ANYONE IN ROME WHO HAS NOT SLEPT WITH MY DAUGHTER!?!") i omotany siecią spisków, snutych przez licznych potencjalnych spadkobierców imperium. 

2. Książę Ludzi-Jastrzębi z planety Arbor (Prince Vultan, Flash Gordon, 1980)

DIIIVEE!!

Kiedy Dino de Laurentis przystępował do realizacji pulpowej historyjki o Flashu Gordonie, BRIAN BLESSED od dawna był wielkim miłośnikiem tej historii. Rolę księcia Vultana przyjął zatem z wielkim entuzjazmem - i to widać na ekranie. Sam film - z jego campową estetyką, przerysowanymi kreacjami aktorskimi (Max von Sydov jako wredny imperator Ming z planety Mongo rządzi!) i soundtrackiem legendarnej grupy Queen - jest kwintesencją lat 80' i pozycją w wielu kręgach kultową. Troll bardzo lubi.

3. Stary gruby kocur (Old Deuteronomy/Bustopher Jones, Cats, 1981)


Przywódca kotów w oryginalnej obsadzie musicalu Andrew Lloyda Webera (premiera na londyńskim West Endzie 11 maja 1981, łącznie 8949 przedstawień). Oparta na zbiorze wierszy brytyjskiego autora T.S. Eliota Old Possum's Book of Practical Cats (1939) produkcja była gigantycznym sukcesem i - przez wiele lat - najdłużej granym musicalem, zarówno na rodzimej scenie londyńskiej (rekord pobity dopiero przez Les Miserables w 2006 r.), jak i na nowojorskim Broadwayu (premiera w październiku 1982 r., łącznie 7485 przedstawień, rekord pobity przez The Phantom of the Opera w 2006 r.). 

4. Niehistoryczny król Anglii (Richard IV, The Black Adder, 1983)


O Czarnej Żmii troll już pisał - zainteresowanych odsyłam zatem do wcześniejszego wpisu. BLESSED gra ojca głównego bohatera, następcę nieszczęśliwie i przypadkiem pozbawionego głowy króla Ryszarda III na angielskim tronie. Ostatni z dynastii Yorków jest wyjątkowo głośnym i wyjątkowo trapionym problemami rodzinnymi władcą.

5. Halabardnik u Szekspira (Exeter, Henry V, 1989)


Wygląda na to, że Kenneth Branagh i BRIAN BLESSED wyjątkowo przypadli sobie do gustu. BLESSED wystąpił w czterech z pięciu wyreżyserowanych przez Branagha filmowych adaptacjach dramatów Szekspira (jako duke Exeter we wspominanym tu Henryku V, jako Antonio w Much Ado About Nothing, 1993, duch ojca w Hamlecie, 1996 i duke Frederick w As You Like It, 2006). Nie są to duże ani znaczące role, ale fakt pozostaje faktem.

6. Ojciec bohatera (Lord Locksley, Robin Hood: The Prince of Thieves, 1991)


Kontynuacja trendu, czyli kolejny film, w którym BLESSED obsadzony został jako ojciec głównego bohatera. Na ekranie pojawia na chwilę - wyłącznie po to, żeby grający Robina w Kapturze Kevin Costner miał dodatkową motywację, żeby znielubić granego przez nieodżałowanego Alana Rickmana wrednego szeryfa z Nottingham. Zupełnie jakby nie wystarczyło, że ten ostatni kradnie Costnerowi absolutnie każdą scenę i w rezultacie cały film.

7. Głos (Narrator, Viking: Battle for Asgard, 2008)

not BRIAN BLESSED

A wcześniej także narrator w Rome: Total War - Alexander (2006), a później w War of the Roses (BRIAN BLESSED VO DLC, 2012). Kiedy ktoś posiada tak charakterystyczny głos, jak BRIAN BLESSED, nie powinno dziwić, że ktoś inny zechce to wykorzystać. Oprócz wspomnianych produkcji BLESSED udzielił głosu m.in. groteskowemu Bossowi Nassowi w ogólnie nieudanym Mrocznym Widmie (1999) czy antypatycznemu Claytonowi w disneyowskim Tarzanie (także 1999). Aha - "okrzyk" Tarzana z tej ekranizacji to również "dzieło" BLESSEDA.

Na koniec ciekawostka: w Wielkiej Internetowej Encyklopedii Popkulturalnej (also known as TV Tropes) BRIAN BLESSED wymieniany jest jako "the largest of hams". Według tej samej Encyklopedii "Large Ham" definiowany jest jako "A ridiculously larger-than-life character, public speaker, or orator full of charisma, energy, joie de vivre, blood as hot as the surface of the Sun and poetically powerful speeches with dramatic gestures that can devastate a scene to a billion pieces and transform even the most humdrum scene into the most GRANDIOSE. Often played by a guest star with an Internet Movie Database listing longer than the rest of the cast put together.". Pasuje jak ulał!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz